X
درباره کلینیک

واحد گیاه پزشکی سازمان پارکها و فضای سبز شهری شهرداری قم به صورت ویژه و رسمی از سال 1393 شروع به کار کرد. پس از آن این واحد اقدام به راه اندازی کلینیک گیاه پزشکی شهرداری قم در راستای انجام پروژه ها و طرحهای پژوهشی در کنار ارائه خدمات تخصصی و علمی گیاه پزشکی به مجموعه فضای سبز شهر قم، کرد. یکی دیگر از خدمات کلینیک گیاه پزشکی شهرداری قم پاسخگوئی به سوالات شهروندان محترم در زمینه مسائل گیاه پزشکی از طریق بازدید و ارائه راهکار مناسب به صورت رایگان می باشد. هدف اصلی کلینیک گیاه پزشکی سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری قم، کنترل آفات، بیماریهای گیاهی و سایر عوامل خسارت زا در فضای سبز سطح شهر با به کارگیری از روشهای مختلف مبارزه از جمله زراعی، مکانیکی، بیولوژیکی، شیمیایی و ... با استفاده حداقلی از سموم شیمیایی و جلوگیری از تاثیرات سوء آن در محیط زیست شهری از طریق مدیریت تلفیقی آفات (IPM) می باشد. کلینیک گیاه پزشکی سازمان پارک ها و فضای سبز شهری شهرداری قم مجهز به امکانات نمونه برداری و آزمایشگاهی بوده و شناسایی آفات و بیماری ها را از طریق جدا کردن عامل خسارت زا، شناسایی کامل و علمی بیماری و آفات و نهایتا ارائه راهکار مناسب برای کنترل عامل بیماری زا فراهم می سازد. در حال حاضر تمامی پروژه های تحقیقاتی – کاربردی گیاه پزشکی در فضای سبز شهری قم با بکارگیری نیروهای تخصصی جوان و کارآمد در سطح شهر با نظارت مستقیم این کلینیک در حال انجام می باشد.

پروژه و طرحهای پژوهشی انجام شده و در حال انجام کلینیک گیاه پزشکی سازمان پارکها و فضای سبز شهری شهرداری قم به شرح ذیل می باشد:
  • بررسی پراکنش بیماری شانکر ناتراسیا درختان توت زینتی و اجرای طرح کنترلی آن در فضای سبز شهر قم
  • بررسی پراکنش آفت شپشک سپردار درختان زبان گنجشک و اجرای طرح پیشگیرانه و کنترلی این آفت در فضای سبز شهر قم
  • بررسی پراکنش آفت سوسک چوبخوار سارتا در درختان نارون و اجرای طرح کنترلی این آفت در فضای سبز شهر قم (منطقه هفت)
  • بررسی پراکنش آفت سوسک برگخوار نارون و اجرای طرح پیشگیرانه و کنترلی این آفت در فضای سبز شهر قم

کلینیک گیاه پزشکی سازمان پارکها و فضای سبز شهری شهرداری قم در جهت ارتقاء دانش و سطح علمی کارشناسان و کارگران فضای سبز و شهروندان محترم، کلاسهای آموزشی در سطوح مختلف کارشناسی، کارگری و نیز آموزش های مردمی و چاپ و نشر مجله، کتاب و ... برگزار می کند. در همین راستا دستورالعمل های کاربردی در زمینه شناسایی و مبارزه با آفات و بیماریهای گیاهی و عوامل محدود کننده رشد و نمو گیاهان فضای سبز، در قالب کارگروه باغبانی و حفظ نباتات سازمان، تهیه و به صورت مجموعه مدون در اختیار متولیان حفظ و نگهداری فضای سبز قرار داده است. بنابراین با توجه به اینکه اساس کنترل آفات و بیماریهای گیاهی و سایر عوامل مخرب بر تشخیص صحیح آن استوار می باشد و هرگونه اقدام قبل از شناسایی دقیق، باعث ایجاد خسارت، اتلاف هزینه و آسیب جدی به گیاهان فضای سبز و ... خواهد شد، خدمات کلینیک گیاه پزشکی سازمان نقطه عطفی در شناسایی و تشخیص عوامل خسارت زا و در نتیجه کاهش صدمات ناشی از آنها و نهایتا کاهش هزینه های مربوطه خواهد بود.

درباره ما

با ما از طریق راه های ارتباطی زیر در تماس باشید. سوال‌ها، پیشنهادها و انتقادات شما برای ما مهم بوده و ما تمام تلاش خود را برای کمک به شما به کار می‌گیریم.

 
نقشه